Nie ma w nas zgody na „przyzwyczajenie” do śmierci. Odejście bliskiej nam osoby jest traumą, nieraz na całe życie. Dlatego też nie lubimy chorób.
W Mjanmie skrzyknięto się na portalu społecznościowym po to, aby pozabijać ludzi. Zginęło dziewięć tysięcy osób. W imię łączenia ludzie połączyli się w dziką armię, bez konsekwencji dla twórców narzędzia, którego hasło przewodnie brzmi: ”Psuj wszystko”. Po ludobójstwie powiedzieli jedynie: „Jest nam przykro” i standardowe „przepraszamy, naprawimy to”.
Kiedyś w walce o władzę nawoływano do wojen za pomocą czegoś lub kogoś. Dezinformacja i manipulacja stały się cyfrową chorobą na niespotykaną skalę w różnych częściach świata.
***
Między katem a ofiarą jest tylko technologia i brakuje społecznych zachowań, takich jak zawstydzanie czy okazywanie obrzydzenia, które mitygowałyby sprawców.
Platformy chcą dotrzeć w głąb do pnia naszych mózgów.
Jeśli użytkownik poczuje się wściekły, niepewny czy przestraszony, zwiększy to szanse na jego zaangażowanie. Eksperymenty na użytkownikach bez ich zgody są na Facebooku zwykłą praktyką.
Roger Mc Namee (inwestor Facebooka, amerykański biznesmen)
Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko jest uzależnione od technologii cyfrowych, nie wahaj się zwrócić się o pomoc. Psychologowie i terapeuci są w stanie pomóc w rozwiązaniu problemu i zapewnić wsparcie Twojemu dziecku i całej rodzinie.